Main Content Anchor

2017 Spring Garden Competition Winners

Published on 03 November 2017

Winners of 2017 City of Ryde Spring Garden Competition were announced at a Gala Event last night (Thursday 2 November) at Eden Gardens, North Ryde.

Announcing the awards for the annual competition, City of Ryde Mayor, Clr Jerome Laxale, said: “Our Spring Garden Competition is an annual hands-on community event that has stood the test of time for more than three decades.

“Gardening gurus of all ages get the chance to showcase their skills and the competition brings together people from all walks of life who share a common interest, a sense of pride in their community and a genuine desire to share their passion for gardening with others.

“While the creators of the most beautiful gardens and spaces were singled out for praise, the overall winners of the competition are the neighbours, visitors and passers-by who benefit so much.”

The 12 categories attracted approximately 90 entries in a range of styles from dedicated solo efforts to family and community projects. The Small and Large Garden categories were the most hotly contested with the overall standard being particularly high, proving that there is no shortage of talented gardeners within our community.

The judging panel of Hazel King, Murray Hook, Vickie Lee and Michelle Greenfield all praised the passion and enthusiasm of the gardeners and commented on the high standard and presentation of all entries. Judge Murray Hook said: “The quality across the categories was very strong, making our job difficult, but at the same time very enjoyable.”

The City of Ryde Spring Garden Competition is one of a handful of Council-managed garden competitions run for the benefit of the community. The support of sponsors Eden Gardens, SUEZ, Tumbleweed and Sam the Paving Man is greatly appreciated.

To see photos of the winning entries, visit the 2017 Spring Garden Competition page. 

2017 Spring Garden Competition Winners

Large Garden (sponsored by Eden Gardens)
1st place: Anne Johnson
2nd place: Frances Reddacliff
3rd place: Adam Laws
Commended: Colin Clark

Small Garden
1st place: Rae and Annalissa Roy
2nd place: Susan McErlane
3rd place: Margaret Feltham
Commended: Maggie Minassian

Courtyard/Balcony Garden
1st place: Adrienne Hick
2nd place: Annalissa Roy
3rd place: Sharon Wardle
Judges’ Award: Natalie Hitchens

Edible Garden (sponsored by Tumbleweed)
1st place: Julie Jardine
2nd place: Cindy Elbourne-Binns
3rd place: Colin Clark
Commended: Margaret Mossakowska
Commended: Sally Bennett

Native and Habitat-friendly Garden
1st place: Pamela Reeves
2nd place: Kerri Gallagher
3rd place: Margaret Mossakowska
Commended: The Habitat

Children’s Garden
1st place: Archie Seeto
2nd place: Aaron Pease

School Garden
1st place: Kent Road Public School
2nd place: West Ryde Public School
3rd place: Meadowbank Public School
Commended: Marist College Eastwood
Commended: Epping Boys High School
Commended: Our Lady Queen of Peace Primary School

Pre-School Garden
1st place: North Ryde Community Pre-School
2nd place: Fit Kidz Learning Centre, Putney
3rd place: Explore & Develop, Epping Road

Community Garden
1st place: The Habitat
2nd place: Riding for the Disabled
3rd place: Macquarie University Community Garden Club
Commended: Royal Rehab

Commercial Garden (sponsored by SUEZ)
1st place: Living Choice – Leisure Lea Gardens
2nd place: Brush Park Bowling Club
3rd place: Goodman (Jamie Flewitt)
Commended: Northern Suburbs Memorial Gardens

Bushcare Site
1st place: Martin Reserve Bushcare Site
2nd place: Kennedy Street, Gladesville
3rd place: Friends of Lane Cove National Park

Children’s Seed Growing Competition
3 – 7 years of age
1st place: Rosalie Tang
2nd place: Evelyn Tang
3rdplace: Imogen Rizk
Highly Commended: Tobias Aylett

8 – 11 years of age
1st place: Jayden Rizk
2nd place: Tanisha Chari
3rd place: Aaron Pease

12 – 16 years of age
1st place: Trisna Chari

Best Decorated Pot
1st place: Charlotte Judd
2nd place: Hailey Judd
3rd place: Cooper Elsworth

 

 

 

 

 

Last updated on 9 November 2017